Elisabethi lugu- Tsöliaakia

20.07.2020

KÜLALISPOSTITUS

 

Tere.

Minu nimi on Elisabeth, praegu olen 18 aastane ning oma tsöliaakia diagnoosi sain umbes 4 aastat tagasi, kui olin 14. Mind on terve elu vaevanud seedeprobleemid (kõhukinnisus), kõhuvalud ja puhitused-kõrvetised. Minu gastroenteroloog otsustas mu suunata gastroskoopiasse (n-ö mõõganeelamine), mille abil võeti proovid ning avastatigi tsöliaakia. Sellel ajal olid minu näidud võrreldes normaalsete näitudega ülikõrged.

Kuna ma olin 14, siis ei osanud ma kohe sellega kohaneda, et nüüd peangi terve ülejäänud elu ranget dieeti pidama. Mu elus olid tol hetkel ka raskemad ajad, olin kaotanud kaks oma lähedast inimest- mu kõrvalt oli kadunud ematugi, kellega koos oleks võib olla kohanemine olnud kergem. Samuti ei mõelnud ma siis tagajärgedele, mis võivad kaasneda dieeti mittepidamisega.

Rangelt gluteenivaba dieeti hakkasin ma pidama alles paar aastat hiljem diagnoosi teadasaamisest. Kõik on siiski nii ahvatlev! Nüüdseks olen gluteenivaba maailmaga rohkem kursis, olen leidnud poodidest nii palju häid gluteenivabu tooteid, kuigi need on tavatoodetest palju kallimad, mis on natuke kurvastav :(.

Raskeks tegi mu kohanemise gluteenivaba eluga see, et mu tutvusringkonnas ei ole mitte ühtegi inimest sama probleemiga ning pean sellega üksinda hakkama saama. Samuti puudub koolis võimalus saada eraldi gluteenivaba toitu. (Minu arust võiks kas või lasteaedades see võimalus olla, kuna praegu ma ei tea ühtegi kohta, kus selline võimalus oleks.) 
Täiesti 100% gluteenivaba dieeti on raske pidada. Isegi praegu tuleb ette olukordi, kus ma olen täiesti veendunud, et toode on gluteenivaba ning hiljem avastan, et seal ikkagi on gluteen sees (nt odralinnaseekstrakt). Kuid ajaga tulevadki teadmised ja kogemused :). 


Mulle meeldib väga küpsetada ning olen leidnud ka endale mõned lemmikretseptid, mida olen gluteenivabaks kohendanud. Loodan, et saan neid peagi teiega jagada.

Seniks soovin kõikidele teistele tsöliaatikutele kiiret kohanemist-katsetamist ja ilusat suve! :)