Da Vinci kohvik, gluteenivaba pasta

09.11.2020

Sattusin eile sööma Da Vinci kohvikusse Järve keskuses ja minu üllatuseks pakkusid nad kõiki pastasid ka gluteenivabana. Neil on kasutuses Melissa pastad (ei osta meie käest) ja tahtsin natukene neid kiita.

Esiteks, teenindaja oli väga armas ning küsis köögist üle kõik mu täpsustavad küsimused ning teiseks, esimesel katsel jäi mu pasta tooreks ja olin sunnitud laskma oma roa uuesti teha, aga uus pasta oli ootamist väärt. Tõeliselt maitsev suutäis ja hea kerge oli ka pärast olla :) Kuna mina tegelen teadlikult gluteeni vähendamisega oma toidulaualt, mitte 100% välistamisega, siis meenutasin neile, et nad võivad julgelt alati küsida, kas chiabattat võib tuua või mitte (minu puhul otsustati see minu eest). Gluteenivaba valiku tegemine ei tähenda alati, et gluteen oma menüüst välistatakse 100%. 

Nimelt kui gluteeni tarbimine otseselt probleeme ei valmista, aga inimene väldib gluteeni 100%, siis võib ta ise endal välja kujundada gluteenitundlikuse. Edaspidi ongi väga halb enesetunne kui gluteeni tarbida (kuigi seda on ju niigi ja just sellel põhjusel ma gluteeni ei tarbi, aga ühtegi diagnoosi mul ei ole). Sellel põhjusel ma ka vahel minimaalselt gluteeni tarbin.

Kuigi ma saatsin roa tagasi (niigi on ju selline "valehäbi", et oled nõudlik ja tellid gv pastat ja siis veel tagasi saata- niii halb tunne oli, aga toit ei olnud maitsev toorena) olid nad igati mõistvad ning uurimise peale ka väitsid, et nende köögist tulnud gluteenivabad road sobivad ka tsöliaatikutele.

Nagu te teate, siis gluteeni vältides, on alust olla skeptiline selliste väidete suhtes. Seega mõtlesingi, et hakkan edaspidi blogisse kirja panema, kus Eestis saab gluteenivaba toitu süüa ning palun ametlikku vastust ka ettevõttelt- kas siis sobib tsöliaatikutele või on ristsaastumise oht ikkagi olemas. Seeläbi suurendame teadlikkust - ettevõtted on sunnitud (mitte päris sunnitud, aga oleks viisakas vastata oma klientidele) uurima köögist, kuidas neil gluteenivabade toitude valmistamine on korraldatud ning siia lehele sattudes saavad nad ehk teadlikumaks ka gluteenivabast kogukonnast ja sellest, et ka meil on hääl ning me ootame gluteenivabasid toite valikusse!

Teen blogisse kokkuvõtte Eesti gluteenivabadest toidukohtadest, et edaspidi oleks lihtsam valida :) Tundub, et vaikselt hakkab tulema kohtasid, kes natukene oma menüüd gluteenivabaks teevad.

Pange endale järjehoidjasse see blogipostitus, sest lisan sinna jooksvalt kohti, mida külastan. Teen muidugi ka eraldi postituse iga koha kohta, aga kui vaja kiiresti otsida, siis on hea kui on üks postitus, kus on linnade kaupa välja toodud. Kui Teil on soovitusi, kuhu ma võiks sööma minna või teate kohtasid, kus pakutakse gluteenivabasid valikuid, siis tagige need söögikohad Facebookis teemakohase postituse alla!

Loodan, et selline nimekiri on edaspidi suureks abiks ka teile valikute langetamisel:)

https://www.gluteenivabatoit.ee/et/n/gluteenivabad-toidukohad-eestis 

Kersti